Dánsko

hlavní město: Kodaň (København)
rozloha: 43 094 km²
měna: Dánská koruna (1 DKK = 3,4 Kč)

Dánské království je unikátní svou jedinou hranicí na pevnině, a to s Německem a také je jediným státem ze Skandinávie, ležícím na Jutském poloostrově. Typické je větrné a mlhavé počasí. V létě je chladno a zimy jsou deštivé. Dánsko je převážně rovinaté a nejvyšší bod dosahuje pouze 171 m.n.m.
Pro mnohé z nás je Dánsko pouze tranzitní zemí, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je vhodné například pro cyklistické výlety, turisty, kteří rádi poznají nejen kulturu, ale i místní krajinu, přímořská městečka a upravené vesnice, pro děti, které zajisté rády navštíví zábavný park Legoland, ale je také zajímavou destinací pro rybáře.

Rybaření v Dánsku

O rybaření v Dánsku, potažmo rybářskou dovolenou, se v poslední době začíná zajímat více příznivců aktivního rybaření. Určitě každý rybář lovící na umělou mušku, nebo na přívlač se už setkal s našimi pstruhy obecnými. Málokdo však zkusil tuto rybu ulovit v moři.

Mořští pstruzi jsou odlišnou formou pstruhů obecných, kteří se po sestoupení do slané vody stanou silnějšími a bojovnějšími díky snadno dostupné potravě, jako jsou krevety, píseční červi, krill a rybičky. Změní i svoji barvu, zlatožlutá těla se změní ve stříbřitá torpéda podobná lososům.

Členité pobřeží Dánska tvořené četnými zátokami s rozsáhlými mělčinami a prudkými zlomy klesajícími do velkých hloubek je jako stvořené pro úspěšný lov těchto bojovných ryb. Chytají se celoročně jak na umělé mušky, tak přívlačí, ale nejlepší období je zima a jaro. Největší ulovené ryby dosahují hmotnosti okolo 10 kg, nejčastěji se však loví kusy o hmotnosti od 0,5 do 3 kg.

Pro rybaření v Dánsku musíte mít povolenku i pro lov na moři. Není však drahá a vybrané prostředky jdou z valné většiny na zarybnění.