Irsko

hlavní město: Dublin (Baile Átha Cliath)
rozloha: 70 273 km²
měna: euro (1 EUR = 25,5 Kč)

Irsko – „Éire“, zelený ostrov a nebo také mekka všech lovců divokých potočáků, je třetím největším ostrovem Evropy a dvacátým na světě. Zaujímá rozlohu 70 273 km² a díky své poloze a přítomnosti Golfského proudu je přímo předurčen k lovu ryb. Má mírné klima bez větších výkyvů a časté větry jež spolu s dešti žene ohřátý vzduch od moře prokysličují vodu na velkých vodních plochách. Díky tomu jsou jezera velice úživná. Pstruzi, lososi a ostatní ryby rychle narůstají do extrémních velikostí a svojí divokostí nedávají spát nejednomu rybáři.

Pstruh ferox, irská legenda, často překračuje hranici jednoho metru, což je na potočáka úctyhodná velikost. Svými návyky se však blíží spíše štice než pstruhovi, při jeho lovu je nutné na to myslet. Štika je v těchto vodách samozřejmou součástí. Irsko tak navštěvují nejen muškaři, ale i specialisté na lov velkých štik a docilují kapitálních úlovků.

Mořský pstruh, jezerní pstruh, ferox, losos, štika, to jsou ryby se kterými se na ostrově setkáte nejčastěji.
Irsko má mnoho jezer, průtočná jezera jsou propojena s mořem některou z řek, jako tomu je například u největšího a nejznámějšího jezera Corrib – Lough Corrib. Je spojeno s mořem stejnojmennou řekou, která je patrně i nejkratší řekou na světě (6,5km).

Dalším a neméně známým jezerem je Lough Mask – jezero Mask. Necelých 20 km pevniny odděluje tato dvě jezera od sebe a i přes to, že leží tak blízko, jsou naprosto rozdílná. Lough Mask je také vápencovým jezerem, ale zhruba poloviční velikosti, obsahuje mnoho podvodních skal, některé z nich kolmo ční pod hladinu i uprostřed jezera a celkový ráz jezera je mnohem drsnější, prudké zlomy dna, ostré kameny a množství ohromných balvanů. Rybí obsádka je však, až na lososa, stejná. Je spojeno pro ryby neprostupným kanálem s jezery Corrib a Cara.

Pokud navštívíte tuto nádhernou zemi, budete mít možnost ulovit opravdu divoké ryby, uvidíte neopakovatelnou a trochu pohádkovou přírodu a možná uslyšíte ve větru i dávný zpěv druidů…
… a k tomu vám dopomáhej Guiness ;-)