Mongolsko

... adventure pro opravdové milovníky divočiny!

hlavní město: Ulaanbaatar
rozloha: 1 566 500 km2
měna: tugrik (1USD=1100tg)

Země největšího vojevůdce všech dob Čingischána, země protkaná tradicemi, kulturou a pověstmi, místo, kam dodnes zcela nezasáhla ruka
civilizace – stát Mongolsko.

Tento vnitrozemský stát s průměrnou nadmořskou výškou přes 1500 m. n.m. se nachází v Asii mezi dvěma největšími velmocemi a to Ruskem a Čínou. Mongolsko je zemí plnou extrémů – například je 20x větší než Česká republika, ale je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě. V Mongolsku najdete jak moderní domy a obchodní centra, tak i obyčejné pastevecké jurty a dřevěné sruby hned vedle sebe. Převážná část této země je pokryta stepí, ale na jihu se rozprostírá nejsušší a nejnehostinější poušť na světě – poušť Gobi. O této poušti můžete často slyšet v souvislosti s pověstí o tajemném „červu“ Olgoji Chorchoji.

Mongolsko leží v severním klimatickém pásmu, roční úhrn srážek se pohybuje na hranici 200 mm a díky nízké vzdušné vlhkosti je Mongolsko známé jako země s „nejmodřejší oblohou“. Průměrný počet slunných dnů překračuje závratnou hranici 250. Teplotní rozdíly během roku činí až 80°C, průměrná teplota je zhruba 20°C.

Mongolsko kromě velké slávy za dob Čingischána pamatuje i okupaci Čínou a Sovětským svazem. Komunistické období velmi ovlivnilo místní obyvatele, ale i kulturní dědictví. Přezevše si Mongolové dodnes zachovali své původní tradice a svůj tradiční kočovný život a od roku 1990 je Mongolsko nezávislou parlamentní republikou s vlastní měnou 1 tugrik. Úředním jazykem je mongolština, ale domluvíte se i rusky a někteří mladší obyvatelé ovládají angličtinu.

Mongolové z převážné většiny vyznávají šamanismus, dále pak buddhismus, křesťanství atd. Tato náboženství vás budou pronásledovat na každém kroku, například v podobě chrámů a skalních měst. Různé sošky a sochy, ova (orientační body v krajině a zároveň posvátný objekt, ke kterým poutníci nosí dary a žádají místní bohy o ochranu na svých cestách), obrazy Buddhy jsou prakticky všude. Za návštěvu stojí přírodovědná muzea, chrám Gandam v Ulaanbaataru s nejvyšší zastřešenou sochou stojícího Buddhy (22 m), která je celá ve zlatě. Z přírodních útvarů pak rezervace Terelj s pozůstatky dinosaurů. Kromě těchto památek je v Mongolsku plno monumentů spojených s Čingischánem a Dalajlámou.

Místní lidé jsou velice příjemní a milí, ochotní Vám se vším poradit a pomoci.
Máte chuť navštívit tuto překrásnou zem, která Vás vždy mile překvapí a přesvědčit se na vlastní oči o všech možnostech, které Vám nabízí? Chcete poznat mongolskou kulturu, památky, kuchyni, stezky dinosaurů? Chcete chytit svůj životní úlovek a napít se z průzračné vody, která už po miliony let teče zlatými řečišti? Navštivte naší společnost Monfish s.r.o. a my Vám dáme veškeré potřebné informace a cestu za Vaším snem Vám velmi rádi připravíme a za bezkonkureční cenu!

Mongolsko vás určitě nezklame!