Rybaření v Mongolsku, Onon

... zde si splníte své rybářské sny!

Rybářská sezona v Mongolsku

Nejčastěji jezdíme do Mongolska od poloviny srpna do konce října. Podzim je pro rybářskou dovolenou v Mongolsku jako stvořený. Vzhledem ke snižujícím se teplotám přijímají ryby aktivněji potravu a jsou snáze ulovitelné. Na začátku září přichází první ochlazení, které signalizuje konec babího léta, ale ještě na konci měsíce mohou být denní teploty okolo 25°C, zatímco noční teploty jsou už dávno pod bodem mrazu. Příroda se rychle mění a umožní Vám nejen nádherné rybaření, ale i spousty nepakovatelných fotozáběrů a chvil strávených v divoce krásném prostředí.

Rybaření

Rybářský srubový tábor Monfish se nachází v chráněné přírodní oblasti na řece Onon, zhruba 25 km od ruské hranice. Můžete zde lovit na malých ramenech hlavního toku, na jeho přítocích, stejně tak jako na hlavní řece. Doporučenými metodami jsou muškaření a přívlač. Nejčastěji se loví lenok a ononský pstruh, dále síh a samozřejmě i tajmen.

» Výbava » Muškaření » Přívlač

Rybářská výbava, oblečení a doplňky

Hlavně vše, co doopravdy funguje. Jedete na expedici, nikde nebude možnost něco dokoupit, nebo si půjčit. Prodyšné Gore-Texové oblečení a broďáky jsou nutností. Hodně se chodí i okolo vody, takže by materiály měly dýchat a zároveň být odolné.
Určitě si vemte funkční spodní oblečení a oblékejte se ve vrstvách. Rozdíly teplot během dne mohou být hodně veliké, tak ať máte co sundat, nebo si přiobléct. Pro odkládání oblečení, úschovu foťáku nebo i na svačiny, se vám bude hodit nepromokavý batoh.

Tyhle rybářské potřeby doporučujeme

Simms G3 Guide broďákyBrodící boty Simms Rivershed VibramRybářská bunda Simms G3 GuideRybářský nepromokavý batoh Simms Dry Creek Roll-Top BackPackRybářské rukavice Windstopper foldover mittUšanka rybářská čepice Gore-Tex Exstream

Výbava pro muškaření

Pro muškaření v Mongolsku nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Postačí vám to samé, co používáte k těžšímu muškaření, například při lovu štik, nebo mořských pstruhů.

Jaký muškařský prut do Mongolska?

Nejosvědčenější je 9′ stopý prut na #8 šňůru. Hlavně aby byl 4dílný, to kvůli převozu, s dvoudílnými muškařskými pruty mohou být problémy na letišti, krátký tubus naopak strčíte do zavazadla. Další pruty, které by se vám mohli hodit, jsou devítistopá #6 – pro dny, kdy bude bezvětří. A taky něco delšího na nymfování, ano, i do Mongolska dorazila tato česká specialita.

Muškařské Šňůry:

 • Plovoucí – pro chytání na sucho a na myš
 • Intermediální – odchytáte s ní 80% všeho, od streamera, přes mokrou mušku až klidně po suchou
 • Potápivé – nejlépe ve 3 nebo 5 potápivosti

Vlasce a muškařské návazce

Vzhledem k tomu, že průměrná hmotnost ryb je v řádech kilogramů, nemá smysl používat slabší vlasce než 0,20mm. My sami lovíme na 0,23 – 0,28mm fluorocarbon. Silnější než 0,36mm moc nedoporučujeme, protože se pak hůře trhá, když někde uváznete a hrozí riziko přetržení šňůry. Ujímané návazce se hodí na suchou mušku.

Přívlač

Pro běžné chytání přívlačí doporučujeme pruty okolo 2,7m v gramáži okolo 10-30g. Vlasce cca 0,25mm a pletené šňůry 0,15mm. Pro těžší přívlač pak trochu přitvrdit, pruty 60-80g a k tomu odpovídající šňůru, nebo vlasec.
Jako nástarhy se dobře osvědčily rotačky (stříbrná, zlatá, black furry), woblery a plandavky. Co se týče dalších barevných kombinací tak spíš přírodní varianty, skvěle fungují barvy potočák, střevle, vranka, štika a černá barva.

Kemp a pobyt

Ubytování je v dřevěných srubech po šesti. Na každé posteli je měkká vlněná podložka. Spací pytel je nutno mít vlastní. Ve srubech se nekouří!
Táborový život je určován aktuálními požadavky rybářů. Během pobytu v kempu je ráno poskytována snídaně a večer teplé jídlo. Na ryby odchází rybáři se svačinou. Rybaří se jak v bezprostředním okolí tábora (ten je 35 m od řeky) tak i ve vzdálenějším okolí, kam jezdíme terénními auty, která jsou po celou dobu pobytu k dispozici. Je možno podniknout i delší několikadenní výpravy na okolní řeky Balž a Barchyngol a přespat v expedičních stanech.

Cesta

Doprava do tábora probíhá po ose Praha-Moskva-Ulaanbaatar a zpět letecky a z Ulaanbaataru do tábora vzdáleného 420 km terénními auty. Polovina cesty je po asfaltové silnici, zbytek po nezpevněné šotolině. Doba jízdy je cca 8 hodin. Po příletu do Ulaanbaataru je zajištěn jeden nocleh v penzionu a dva noclehy před odletem zpět domů.

Rady na cestu do Mongolska

Určitě si zajděte před cestou k zubaři a raději i na preventivní prohlídku. Hodinu jízdy autem od tábora je základní lékařská péče, nejbližší nemocnice je však vzdálena skoro celý den. Jinak je dobré si do batohu přibalit čelovku, koření, sůl, případně alobal. Chutná a rychlá svačinka v podobě čerstvě ulovené ryby za to opravdu stojí…

Cena zájezdu

termín srpen-říjen 15 denní zájezd: min 10dnů rybaření + cesta 69900 Kč

Na přání také můžeme upravit délku pobytu, kalkulaci zašleme na vyžádání.

Cena obsahuje

 1. v ceně zájezdu je obsažena letenka, vízum, klientský servis při odbavení na letištích v Praze a ULN
 2. 3x nocleh v hotelu (1 noc po příletu do Ulaanbaataru, 2 noci před odletem z Ulaanbaataru) transfer z letiště v Ulaanbaataru do hotelu, cestu do tábora a zpět
 3. terénní auta pro přesun k vodě v blízkém okolí cca 15km a jednou týdně nákup
 4. povolení k rybolovu a služby českého průvodce po celou dobu pobytu
 5. ubytování v táboře ve srubech
 6. strava po dobu pobytu v táboře: 1 teplé jídlo denněvaříme českou kuchyni, snídaně a svačina na ryby ze společných zásob + vlastní, nealkoholické nápoje

Další platby

 1. vstupy do muzejí a národních parků
 2. výlety na koních
 3. přesuny za rybařením na delší vzdálenost mimo tábořiště
 4. ostatní povolení k lovu zvěře